TEST: GPS NAVIGACIJA MIO SPIRIT 671 DON’T PANIC

Uz glasovne upute legendarnog Željka Pervana i njegove duhovite šaljive doskočice putovanje i vožnja brže prođe

Objavljeno: 26.01.2012 - 09:00 Kratki link na ovaj članak: http://is.gd/WKAQYO

Navigacijski uređaj Mio Spirit 671 Don't Panic dobili smo na testiranje neposredno prije odlaska na dulje putovanje koje nas je vodilo do središnje Njemačke. Najbolji način za ispitivanje što ova satelitska navigacija može, jer putovanje je uključivalo autoceste, lokalne brze ceste, te ulaske u nekoliko europskih gradova, te naravno kratke relacije vožnje na domaćem terenu. GPS navigaciju Mio proizvodi tvrtka MITAC, a navigacijski uređaj Mio Spirit 671 Don't Panic koji smo testirali spada među najnovije uređaje u ponudi na tržištu. Uređaj Mio Spirit  671 koristi softver Don't Panic, a ima meni na hrvatskom jeziku i hrvatsko glasovno navođenje (po izboru i drugi jezici), a softver Don't Panic koristi se za cestovnu i pješačku navigaciju.


Satelitska navigacija Mio Spirit 671 Don't Panic

Kutija kompleta Mio Spirit 671 Don't Panic sadrži GPS uređaj za navigaciju, vakuumski stalak za vjetrobran automobila, DVD softver, upute za brzo korištenje uređaja i punjač baterije za automobilski strujni utikač istosmjernog napona 12/24V. Elegantan i jednostavan dizajn kućišta uređaja Mio Spirit 671 Don't Panic ima ugodno zaobljene rubove i spojeve što nam se jako dopalo i ugodno ga je držati u ruci (može se koristiti i za pješačku navigaciju, pa to nije zanemariv detalj kod korištenja). Za razliku od nekih jeftinijih uređaja svi spojevi su ovdje preciznio i kvalitetno izvedeni, a dopalo nam se i to da nema bezbroj prekidača na bokovima.


Cijena GPS navigacije Mio Spirit 671 Don't Panic je oko 1630 kuna

S gornje strane kućišta je klizni prekidač za paljenje i gašenje uređaja, te njegov reset. I to je sve od prekidača, sve ostalo se podešava preko touch-screena. Na donjem dijelu kućišta je utor za mikro karticu, te mini USB utičnica u koju se uključuje punjač baterije. S prednje strane uređaja dominira veliki ekran dijagonale 5 cola koji je izuzetno pregledan i daje puno veću sliku od uobičajeno manjih dijagonala drugih GPS uređaja, te je naša preporuka u svakom slučaju izbarati ovaj uređaj, a ne isti takav uređaj Mio Spirit 481 Don't Panic s istim karakteristikama i mogućnostima, ali koji ima manji ekran dijagonale 4,3 cola. Navigacija Spirit 671 Dont Panic uz 5 colski ekran ima za 32% veću površinu u odnosu na navigaciju Mio Spirit 481 Don't Panic koja ima 4,3 colski ekran.


Komplet Mio Spirit 671 Don't Panic sadrži GPS uređaj za navigaciju, vakuumski stalak za vjetrobran automobila, DVD softver, upute za brzo korištenje uređaja i punjač baterije za automobilski strujni utikač istosmjernog napona 12/24V

Na stražnjoj glatkoj sivoj strani kućišta smješteni su otvori zvučnika koji daje kvalitetan zvuk bez izobličenja glasovnih naredbi i bez vibracije kućišta ili nečeg sličnog. Na stražnjoj strani kućišta još je jednostavan utor koji se stavlja na vakuumski nosač učvršćen na vjetrobran. Vakuumski nosač je jednostavan i izuzetno praktičan, te vakuum pumpica odlično drži uređaj, a tijekom vožnje uređaj se gotovo i ne pomiče i ne vibrira, te je užitak gledati na jasni ekran. Vakuum pumpica se jednostavno postavlja, a jednako lagano ju je i odvojiti od površine stakla vjetrobrana, te je uređaj moguće maknuti za par sekundi.


Plava pozadina ekrana ugodna je za oči, a glas Željka Pervana vas tijekom navigacije i zabavlja

Po stavljanju uređaja na vakuum nosač moguće je GPS uređaj zakrenuti prema vozaču ili suvozaču, kako putnicima u vozilu odgovara, te ga poput unutrašnjeg retrovizora podesiti i po visini. Premda ekran uređaja nije posebno uvučen i zaštićen od izvora svjetla, u večini slučajeva nismo imali problema s refleksijom na površini ekrana, a ni s neugodnom refleksijom sunca. Po jako sunčanom danu, ekran se može posvijetliti ili zatamniti u postavkama, a može se uključiti noćni mod osvjetljenja i rada ekrana pa će se po noći ili prolascima kroz tunele sam ekran prebacivati tako da omogući najbolju vidljivost.

Na ekranu se koristi podloga plave boje s tamnijim i svjetlijim nijansama plave boje i bijelim slovima, što je ugodno za oči, daje vrlo dobar kontrast što olakšava čitanje, a sama kombinaicja boja oči najmanje zamara. Kada se podese postavke uređaja, može se koristiti osnovni meni koji je izveden velikim ikonama, a tekstualna komunikacija izvedena je na hrvatskom jeziku. Za glasovno navođenje i poruke možete koristiti glas na hrvatskom legendarnog Željka Pervana. Tada se morate pripremiti kako će Pervan osim glasovnih uputa kamo i kada skrenuti povremeno 'uvaliti' i poneki štos na svoj način. 'Štosovi' su u obliku zafrkantskih poruka u stilu – 'A što ste to napravili! Kuda idete?'… U slučaju da ste promašili preporučeno skretanje u odnosu na izračunatu rutu navigacije. Dosjetke Pervana pojavljuju se nasumičnim redom, a ako vas zbunjuju ili vam smetaju. osim glasovnog navođenja glasom Pervana možete po želji uključiti neutralni glas na hrvatskom, na raspolaganju je mušli i ženski, ili bilo koji drugi jezik iz bogate ponude uređaja.

Velika prednost Mio uređaja ispred konkurencije je detaljna kartografija cijele Europe koja se nalazi u svakom modelu uređaja te detaljna karta Adriatic (Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Srbija i Crna Gora) koju potpisuje Mireo kao proizvođač. Uređaj smo testirali na dugačkom putovanju od Hrvatske, preko Slovenije i Austrije s ciljem u Njemačkoj, te smo mogli odmah provjeriti koliko su precizne karte, te samo navođenje. Rutu smo brzo ukucali, a kada smo uređaj uključili u automobilu ugodno nas je iznenadio velikom brzinom kojom je poslije uključenja pronašao sve potrebne satelite za GPS i pokrenuo već unaprijed ukucanu rutu.

Navođenje po domaćem terenu je bilo odlično, a isto tko i cijelim putem do Njemačke, a i sama karta Europe je dovoljno precizna za veće gradove, te smo do cilja navođeni ovom GPS navigacijom stigli točno ispred kućnog broja koji smo ukucali u navigaciju. Odlično! Tijekom putovanja isprobali smo kako će se uređaj snaći ako ga isključimo na pola sata, pa će se uređaj pri ponovnom uključenju naći 50 km dalje, što mnogim navigacijama čini problem pa im treba puno vremena da 'shvate' gdje se poslije ponovnog uključenja nalaze. Ova navigacija je u takvom slučaju pri ponovnom uključenom uređaju za nekoliko sekundi prepoznala signale GPS satelita i odmah prepoznala gdje se nalazi te nastavila prije ukucanu rutu navođenja.

Ako vam prikaz navigacije ne treba možete uključiti prikaz na ekranu 'komandne ploče' na kojoj se onda cijelom veličinom ekrana pojavljuje strelica kompasa, veliki okrugli digitalni instrument s trenutačnom brzinom kojom vozite, a tu su i informacije na kojoj se nadmorskoj visini nalazite, kao i sat.. Sama navigacija ostavlja vozaču na izbor želi li prikaz navigacije u 2D ili 3D prikazu, a u oba slučaja u donjem lijevom kutu ekrana pojavljuje se detalj sa žutom strelicom koja pokazuje kamo treba skrenuti na prvom križanju i s brojčanim prikazom koliko je još metara ostalo do predviđenog skretanja.

Dostupan je velik broj informacija na ekranu tijekom vožnje, kao što su indikator brzine u slučaju brže vožnje od dopuštenog, nazivi ulica i kućnih brojeva, vrijeme dolaska na odredište,  točke od interesa (POI), pristup novim trakama, kamera za upozorenje… Cijena GPS navigacije Mio Spirit 671 Don't Panic je oko 1630 kuna. Više informacija o uređajima možete potražiti od tvrtke Feniks Kompjutori d.o.o. generalnog zastupnika i uvoznika za Mio GPS cestovnu navigaciju na području Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine ili pročitati na linku www.feniks-kompjutori.hr

Davor Kindy

TEHNIČKI PODACI: Mio Spirit 671 Don't Panic (671 Don't Panic)
Ekran LCD osjetljiv na dodir dijagonale 5,0 cola, 2 GB memorija, GPS SiRFStarIII InstantFixII, mini USB, gumb za paljenje i gašenje, zvučnik, utor za montiranje na stalak, detaljna karta cijele zapadne i istočne Europe uključujući i detaljne Mireo karte Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Srbije i Crne gore, softver Dont Panic. PAKIRANJE sadrži: navigaciju, stalak za automobil, DVD softver, upute i punjač za automobil 12/24V.

Galerija slika

{image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title} {image_title}
 

Marketing

 

Komentari korisnika

www.autoportal.hr

Članke smiju komentirati samo registrirani korisnici. Forma za unos komentara se prikazuje samo registriranim korisnicima.

 

Top vijesti

MASERATI GRANTURISMO SPORT: SVJETSKA PREMIJERA NA AUTOSALONU U ŽENEVI Novi karoserijski dodaci, veća snaga za 10 'konja' - najsnažniji serijski Maserati koji se prodaje
ALFA ROMEO: NOVI MODELI GIULIETTE I MITO Sedam novih modela, četiri Giuliette i tri MiToa, šire ponudu Alfinih modela
BMW SERIJA 1 GT: ODGOVOR NA NOVI MERCEDES B-KLASE Prvi bavarac s prednjim pogonom stiže na jesen 2014.
FERRARI CALIFORNIA NA STROGOJ DIJETI I OŠTROM FITNESU Lakša 30 kg, snažnija 30 KS, dostupna sa specijalnim Handling Speciale paketom ovjesa – početna cijena 180.600 eura
PEUGEOIT 208 GTi CONCEPT: SPREMAN ZA AUTOSALON U ŽENEVI Kao serijski model sa 200 KS i 250 Nm bit će predstavljen javnosti na jesen na autosalonu u Parizu
 

Anketa

  Citroën DS4
  Chevrolet Aveo
  Ford Focus
  Hyundai Elantra
  Kia Rio
  Mazda CX-5
  Nissan Micra
  Opel Zafira
  Peugeot 508
  Renault Latitude
  Toyota Yaris
  Volkswagen Up!
 

Najnoviji članci - Novosti

OBILJEŽENO 75 GODINA POSTOJANJA OBITELJSKE TVRTKE MOTO-RIS 45 godina Volva u Hrvatskoj – od male automehaničarske radionice do najmodernijeg prodajno-servisnog centra
IZBOR ZA ‘HRVATSKI BROD GODINE’ Nautički online magazin nauCAT izabrao je za najboljeg gliser Four Winns S215
VOLKSWAGEN CRAFTER: KONSTANTA U SEGMENTU TRANSPORTERA 3,5 TONE Osvježena izvedba Craftera dolazi u tri karoserijske verzije - furgon, kombi i kamionet
AKCIJA ‘OČISTIMO HRVATSKU OD AUTO OLUPINA - Powered by Renault’ Združenim snagama na Korčuli smo organizirali 'lov' na auto olupine uz pomoć ronioca Miljenka Marukića iz Lumbarde
FORD TOURNEO CUSTOM CONCEPT: DINAMIČAN DOSTAVNJAK Izrađen na novoj Fordovoj globalnoj platformi predstavlja novu generciju Fordovih gospodarstvenih vozila
MASERATI GRANTURISMO SPORT: SVJETSKA PREMIJERA NA AUTOSALONU U ŽENEVI Novi karoserijski dodaci, veća snaga za 10 'konja' - najsnažniji serijski Maserati koji se prodaje
ALFA ROMEO: NOVI MODELI GIULIETTE I MITO Sedam novih modela, četiri Giuliette i tri MiToa, šire ponudu Alfinih modela
ZLATNA NAGRADA iF-DESIGN AWARD ZA VOLKWAGEN UP! Jednostavnost oblika i linija oduševili su stručni žiri - veliki međuosovinski razmak i kratki prevjesi za kompaktno vozilo
VIDEO: KAKO JE KIA NAPRAVILA TRACK’STER CONCEPT Hot hatch iz Koreje svojom pojavom mnoge je ostavio bez daha. Pogledajte kako je to Kiji pošlo za rukom
TEST: MIO MOOV S687 GPS NAVIGACIJA I WIRELESS REAR VIEW CAMERA Ekran satelitske navigacije koristi se za projekciju slike kod vožnje automobila unatrag
FOTO PRESRETAČ BY ROMEO IBRIŠEVIĆ Cesta od Vrgorca do Ploča očišćena od snijega, ali dolazi toplije vrijeme, snijeg se topi i ceste su i dalje skliske
BMW SERIJA 1 GT: ODGOVOR NA NOVI MERCEDES B-KLASE Prvi bavarac s prednjim pogonom stiže na jesen 2014.
INNOPOCKET AMFIBIJA: VODOOTPORNO KUĆIŠTE ZA IPHONE 4/4S Ima premijeru na sajmu Sporta i nautike koji se održava od 22. do 26. Veljače - cijena uređaja je 249 kuna
PEUGEOT XY CONCEPT: EKSKLUZIVAN I URBAN Koncept pokreće 1.6 e-HDi motor sa 115 KS i dolazi u kombinaciji s ručnim mjenjačem sa šest stupnjeva prijenosa
FERRARI CALIFORNIA NA STROGOJ DIJETI I OŠTROM FITNESU Lakša 30 kg, snažnija 30 KS, dostupna sa specijalnim Handling Speciale paketom ovjesa – početna cijena 180.600 eura
FOTO PRESRETAČ BY ROMEO IBRIŠEVIĆ SOS telefoni zameteni i izgubljeni u snijegu
FORD POVEĆAVA SVOJ UDIO PRODAJE U EUROPI Povoljan trend unatoč slabljenju ukupnog tržišta zabilježnog u siječnju
FORD B-MAX DOBIO NIJANSE BOJE NA KOJE SU UTJECALI GUCCI, VERSACE I MIU MIU Boje na novom malom Fordovom automobilu inspirirane su modom, namještajem i gadgetima
RINSPEED DOCK+GO MOBILITY CONCEPT Sofisticirani model kotrlja se ne na dvije,nego na tri osovine – svjetska premijera na autosalonu u Ženevi 2012.
PEUGEOIT 208 GTi CONCEPT: SPREMAN ZA AUTOSALON U ŽENEVI Kao serijski model sa 200 KS i 250 Nm bit će predstavljen javnosti na jesen na autosalonu u Parizu