25.3.2017. Autor: Domagoj Kuna

Auto i moto svijet: Talent je jednosmjerna ulica

Postoje trkači koji su dva kotača zamijenili s četiri, i obrnuto. Ipak, nisu svi bili uspješni.

Smjer u kojem se talent kreće prilično jasno dočaravaju neki od najvećih trkača u povijesti. Legende Auto Uniona, Tazio Nuvolari i Bernd Rosemeyer trkaće su karijere započeli na motociklima. Nuvolari je osvojio Europsko prvenstvo u klasi 350, a zatim počeo graditi automobilsku karijeru preko Alfa Romea i Maseratija do Auto Uniona, dok je Rosemeyer izravno s motocikla uskočio u Auto Union od 500 KS. John Surtees osvojio je sedam svjetskih moto naslova, zatim jedan u Formuli 1 i jedan u Can-Am prvenstvu. Mike Hailwood je iza 90 pobjeda u motociklizmu dodao i 2 postolja u Formuli 1, Stephane Peterhansel osvojio je Dakar 6 puta motociklom i još 7 puta automobilom, a njegov je malo mlađi sunarodnjak, Cyril Despres, nakon 5 moto pobjeda, Dakar završio na trećem mjestu ove godine.

S druge strane, trkači odrasli na četiri kotača ne uspijevaju uspjeti na dva. Michael Schumacher je nakon 7 naslova u Formuli 1  vrlo brzo odustao od natjecanja u IDM Superbike prvenstvu.